Tunizi, ministri i Shëndetësisë vdes në maratonën e kancerit nga infarkti

 

Ministri i Shëndetësisë së Tunizisë ka humbur jetën pas një infarkti në zemër kur po merrte pjesë në maratonën e bamirësisë për luftën ndaj kancerit.

“Slim Chaker, 56 vjeç filloi të ndihej keq pasi vrapoi 500 metra dhe vdiq në spitalin ushtarak,” – njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Maratona u mbajt ditën e dielë në qytetin bregdetar të Nabeul për të mbledhur fonde për ndërtimin e një klinike kanceri për fëmijët.

Chaker u emërua si Ministër i Shëndetësisë muajin e kaluar pas një riorganizmi të kabinetit.

Kryeministri i Tunizisë, Youssef Chahed tha se kishte humbur një vëlla dhe koleg, i cili humbi jetën duke bërë një akt humanitar dhe fisnik.