Skrapar, aksidentohet furgoni që trasportonte nxënës, 10 të plagosur njëra rëndë

 

Një furgon me të cilin udhëtonin një grup nxënësish nga fshatrat Buzuq dhe Orizaj për në shkollën e Çorovodës, ka dalë nga rruga.

Për pasojë nxënësit E.K., 17 vjeçe, A.K., 17 vjeçe, R.H., 17 vjeç dhe B.H., 17 vjeç po dërgohen në spitalin e Beratit për të marrë ndihmë mjekësore, ndërsa nxënësja R.K., 18 vjeçe, po transportohet në Spitalin e Traumës në Tiranë për ndihmë më të specializuar, për shkak se ka marrë dëmtime të shumta.

Gjithashtu janë lënduar lehtë  edhe 5 nxënës të tjerë të cilët ndodhen në spitalin e Skraparit, për të marrë ndihmë mjekësore pa probleme për jetën.

Rrethanat e kësaj ngjarje janë ende të paqarta, ndërkohë grupi hetimor po punon për zbardhjen e shkaqeve të aksidentit.