Rita Ora koncert në Prishtinë: Sa më shumë që jemi, më të mëdhenj bëhemi. Dekorohet nga Presidenti – video

Rita Ora perfomoi dje në koncertin në sheshin “Nënë Tereza” në Prishtinë, me rastin e 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës.

Por këngëtarja me origjinë nga Kosova me famë botërore, duket se e ka shijuar maksimalisht koncertin dhe pritjen që iu bë në vendlindje.

Pas largimit nga Kosova, ajo ka bërë një postim emocionues, ku shpreh mirënjohje dhe krenari.

“Më thanë se ishin rreth 300 000 vetë që erdhën të më shihnin. Urime Dita e Pavarësisë. Nuk mund të isha askund tjetër në botë. Ne e filluam këtë bashkë, nuk mund të isha këtu pa ju. Falenderim i veçantë ekipit tim dhe ekipit të gjerë të qeverisë. Afër 10 vjet në skenë dhe kjo ndjenjë kurrë nuk largohet. Jam falënderuese, jam krenare, jam shqiptare. Shihemi herën e ardhshme. Ndalesa e ardhshme, Britania”, shkruan Rita në Instagram.

 

Në këtë udhëtim Rita Orën e shoqëruan disa surpriza. Një gazetar nga Kosova ka befasuar këngëtaren shqiptare me famë botërore, duke i propozuar për martesë, live gjatë konferencës për shtyp.

Gazetari i Radio Televizionit Dukagjini, Fisnik Zymi, ka marrë fjalën për të bërë pyetje duke i propozuar martesë këngëtares nga Kosova.

Rita Ora e zënë në befasi ka qeshur me pyetjen duke u përgjigjur:

“Nuk e di, ndoshta në fillim duhet të dalim në takim”.

Më poshtë keni videon e propozimit.

 

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, dekoroi Rita Orën me Medaljen Presidenciale Jubilare të dhjetëvjetorit të pavarësisë.

“Në këto dhjetë vjet pavarësi, Rita Ora ka qenë imazh i Kosovës kudo në botë. Ajo karrierën e zhvilloi bashkë me emrin dhe flamurin e Kosovës. Performimi i saj para mbi 300 mijë qytetarëve mbrëmë ishte një rikthim i gëzimit dhe emocioneve të 17 shkurtit 2008. Për kontributin e saj të pazëvendësueshëm në promovimin e Kosovës nëpër botë, unë mbrëmë e kam dekoruar Rita Orën me Medaljen Presidenciale Jubilare të dhjetëvjetorit të pavarësisë. Faleminderit Ritë. Jemi krenar me ty”, ka shkruar presidenti Thaçi në faqen e tij në “Facebook”.

 

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj gjatë takimit me Rita Orën, i ka dhënë asaj një hartë të Kosovës në shënjë falënderimi.

Haradinaj e falendëroi Rita Orën për ardhjen e saj në Kosovë dhe mundësinë për të festuar bashkë përvjetorin e pavarësisë.

“Rita Ora, ylli i Kosovës, muzikës botërore. E falëndëroj për ardhjen, për këtë mundësi me qenë bashkë e me i uru Kosovës 10 vjetorin me artin aq të mirë të muzikës që e ka. Rita faleminderit shumë. Kam nderin me ta jep hartën e Kosovës, harta e artë, e paç shëndet” i tha Haradinaj, këngëtares.

 

 

 

“SA MË SHUMË QË JEMI, MË TË MËDHENJ BËHEMI”

 

Pak shqip e më shumë anglisht, Rita Ora dha një mesazh për dhjetë vjetorin e pavarësisë.

“Sa më shumë që jemi, më të mëdhenj bëhemi”, tha Rita në një konferencë me gazetarë duke bërë me duar simbolin e shqiponjës.

Ajo tha se ndihet shumë e lumtur që Kosova tani po përfaqësohet në botë edhe përmes këngëtareve tjera shqiptare si Dua Lipa, Bebe Rexha.

Sipas saj  sa më shumë këngëtarë që e përfaqësojnë Kosovën aq më mirë do të jetë për Kosovën.

“Ju e keni një shans për ta prezantuar veten tuaj si dëshironi të mbaheni mend dhe gjëja më e rëndësishme për mua është të qëndrojmë të bashkuar dhe të jemi në gjendje të shoh njerëz në vendin tim sepse sa më shumë që jemi aq më të mëdhenj bëhemi. Dhe unë mendoj se kur për herë të parë kam dalë kam qenë një ndër këngëtarët e hershme shqiptare, dhe tani kemi talent të jashtëzakonshëm që i kam parë në këto dy vitet e fundit dhe jam shumë mirënjohëse që kemi këngëtare shqiptare si Dua Lipa, Bebe Rexha të cilat po e gjejnë dritën e tyre në muzikë dhe sa më shumë prej nesh të na përfaqësojnë në këtë zhanër muzikor aq më mirë është për vendin tonë. Të kënaqemi, që qëndrojmë së bashku dhe ta përfaqësojmë shtetin e Kosovës”, tha Rita Ora.

Ylli botëror Rita Ora edhe pse kishte vështirësi të fliste në gjuhën shqipe ka deklaruar sot ndihet më shumë nervoze se në çdo koncert tjetër, pasi që dëshiron që gjithçka të shkoj mirë.

Ora tha se përveç koncertit do të dëshironte që të vizitonte shumë Kosovën  edhe pse është vend i vogël është shumë i bukur.

“Jam shumë e lumtur që kisha kohë të vija këtu, dëshiroja të mbaja koncert dhe ta shoh vendin dhe ta shoh Kosovën sepse e di që është e vogël, por është një vend shumë i bukur po të kisha mundësi do t’i takoja të gjithë ishte rrugëtim i gjatë për të ardhur në këtë pikë dhe është vetëm fillimi i një rrugëtimi të vazhdueshëm për vendin tonë“, u shpreh ajo.

E pyetur se a do të shohim ndonjë bashkëpunim në mes tri këngëtareve me famë botërore, Dua Lipa, Bebe Rexha dhe Rita Ora ajo u shpreh se ka shoqëri të mirë për vajzat shqiptare, por për këtë duhet thënë  “kurrë mos thuaj kurrë”.