Maxhoranca rrëzon PD për kryeprokuroren: Arta Markut s’do i ndërpritet mandati

Partia Demokratike kërkon t’i ndërpritet mandati kryeprokurores së përkohshme Arta Marku, dhe kreu i Prokurorisë t’i nënshtrohet Vetting-ut.

Në Komisionin e Ligjeve maxhoranca e rrëzoi me 8 vota kundër nismën e PD-së për ndryshimet kushtetuese lidhur me zgjedhjen e kryeprokurorit të Përgjithshëm

Në fjalën e tij deputeti demokrat Oerd Bylykbashi, kërkoi që t’i ndërpritet mandati kryeprokurores Arta Marku. Ai kërkoi që kryeprokurori i ri të kalojë në filtrin e Vetting-ut.

“Kryeprokuorin e ri duhet ta kalojmë në Vetting dhe ta zgjedhim me 3/5 e votave në Kuvend. Askush nuk e di nëse kryeprokurorja aktuale e kalon Vetting-un. Sapo KLP të ngrihet siç duhet, zgjedhim kryeprokurorin e përkohshëm”, u shpreh Bylykbashi.

Ai e cilësoi si një test për mazhorancën në qoftë se do drejtësi të pavarur.

Deputeti socialist Alket Hyseni, duke replikuar deklaroi se propozimi është një strategji për të penguar reformën në drejtësi.

“Prokurori sipas kërkesës së PD i bie të zgjidhet në fund të korrikut, ndërkohë që opozita flet për ngërç që nuk ekziston. Prokurori i përkohshëm u zgjodh në procedurë transparente, ligjore dhe kushtetuese”, deklaroi ai.