LISTIMI/ 9 Shtëpitë më të shtrenjta në botë

Luca CARUSO

Moda për të pasurit, duket se është diçka tjetër: Të jesh gjithmonë në nivelin më të lartë në çdo gjë kundrejt rivalëve. Një gjë e tillë përshembull, është edhe të ndërtosh shtëpi luksoze dhe që bien shumë në sy. Ja listimi i njerëzve më të pasur në botë dhe shtëpive të tyre:

1. Antilla Mumbai
Shtëpia e parë prej 2 miliard dollarësh. E Mukesh Ambanit, njeriut të pestë më të pasur në botë, në krye të kompanisë “RelianceIndustries”, i cili është pronar i një grataçele 27-katëshe, e cila ka kushtuar plot 2 miliardë dollarë. Ideja i erdhi gruas së tij gjatë qëndrimit në Nju Jork, në “Mandarin Oriental”, aq e impresionuar nga mobilimi aziatik dominues në këtë hotel dhe që më pas, vendosi për të riprodhuar diçka të ngjashme ku mund të jetonte. Rezultati? Shtëpia më e shtrenjtë në botë. Secili kat i kësaj grataçele është projektuar me një vëmendje të veçantë tek detajet dhe materialet e çmuara, të cilat e kanë bërë të rritet në mënyrë dramatike kostoja e saj, duke arritur deri në 2 miliard dollarë.

2. Updoun Court, Angli
Banesa private më e rëndësishme, e ndërtuar në Angli, e cila ndodhet rreth 37 milje larg nga Londra dhe kap një kosto rreth 85 milion stërlina. Ajo përbëhet nga 103 dhoma, 5 pishina noti, një fushë tenisi apo bouling, një kinema me 50 vende etj, pa harruar edhe çatinë me mbulesa plotësisht prej fletësh ari. Tetë limuzina mund të jenë sakaq të parkuara në garazhin e gjerë nëntokësor. Fqinjët e saj janë Kështjella Uindsor e Mbretëreshës dhe Elton John. Shtëpia tani është në shitje, e në qoftë se ju nuk keni gjak blu, disa para’ do jenë të mjaftueshme që ju të jetoni sipas parimeve të tij.

3. Versaille, Florida
Banesa më e madhe private e ndërtuar ndonjëherë në Shtetet e Bashkuara. Ky pallat i pabesueshëm prej 30 dhomash, përfshin edhe një fushë boulingu apo një pishinë olimpike noti. Ajo i përket miliarderit David Siegel dhe gruas së tij, Jacqueline. Ndërtimi i saj nisi tre vjet më parë dhe 18 muaj më pas, u vu në në shitje për shumën modeste prej 75 milionë dollarësh, ku 25 milionë të tjera shërbejnë për t’i dhënë fund asaj. Dhe përveç shumë dhomave, ajo ka edhe 23 banjo me një pamje spektakolare nga liqenit Batler, rreth 30 milje nga Orlando. Ka gjithashtu edhe një garazh për 20 makina, tre pishina noti, një sallë lojërash për fëmijë që ngjan si teatër francez, një shtëpi e ngritur mbi një anijë, ku çdo banjë ka Jacuzzi-n e vet.

4. Fleur De Lys, Beverly Hills
Shtëpia e Mariah Carey-t. Për gruan me këmbët më të shtrenjtë në botë, është e drejtë gjithashtu të posedojë edhe një nga shtëpitë më të shtrenjta. Këngëtarja e famshme ka shpenzuar jo më pak se 125 milionë dollarë për këtë rezidencë luksoze të ndërtuar nga një miliarder Texan. Frymëzuar nga pallatit i Versajës, ajo gjithashtu lidhet me një oborr të madhe dhe kjo pronë përfshin një sipërfaqe edhe për stafin, prej 10 dhomash.

5. Hearst Mansion, Beverly Hills
Shtëpia e Padrinos. Kjo vilë fantastike ka qenë në shitje në shumën prej 165 milionë dollarësh, duke u bërë një nga shtëpitë më të shtrenjta në Shtetet e Bashkuara. Me 29 dhoma, një kinema dhe një klub, kjo shtëpi ka qenë e zbukuruar edhe me statuja nga disa kështjella. E paguar për 120 mijë dollarë në vitin 1947 nga manjati i gazetave Uilliam Hearst, ajo tani gjendet në shitje 1375 herë më shumë nga çmimi fillestar. Fqinjët, përfshijnë Tom Cruise dhe Kate Holmes.

6. Acqua Liana, Florida
Eshtë shtëpia ekologjike më luksoze në botë. FranckMcKinney ka arritur ta ndërtojë atë në një sipërfaqe prej 1400 metra katrorësh, i frymëzuar nga disa prej vendeve më ekzotike në botë si Bali, Fixhi, Tahiti dhe Hauai. Të tre katet e saj përfshijnë 7 dhoma gjumi, 11 banja, një SPA. Ka panele diellore për energji elektrike, një sistem inteligjent që redukton konsumin e saj prej 70% dhe materiale të riciklueshme.

7. Villa Leopolda, Francë
Kjo vilë madhështore që vlen 750 milionë euro, u ndërtua në vitin 1902 në Villefranche-sur-Mer, për Mbretin Leopold II të Belgjikës. Prona është aq e madhe sa ajo ka nevojë për 50 kopshtarë të punojnë rreth saj vazhdimisht. Teksa kopshti 8-hektarësh përmban 1.200 ullinj, si dhe qindra pemë të tjera si portokaj, limona dhe pemë selvie. Në vitin 2008, Lily Safra vendosi ta shesë atë për 750 milion euro. Teksa miliarderi rus Mikhail Prokhorov ka paguar për të një depozitë ekuivalente me 10%, por pas një krize që goditi kompaninë e tij, ai u tërhoq pas dhe vendosi të mos e përfundojë blerjen.

8. Manor, Los Angeles
Ëndrra e Aaron Spelling. E ndërtuar në vitin 1991, kjo vilë e madhe mbi 5.000 metra katrorësh, përbëhet nga 123 dhoma, një shesh patinazhi në akull, disa pishina, tri kuzhina, një fushë tenisi dhe bouling, si edhe palestër. Përveç kësaj, për ta bërë atë edhe më tepër unike, pronari ka përfshirë edhe një muze kukullash. Në vitin 2007, familja vendosi ta shesë shtëpinë, sepse ajo ishte shumë e madhe dhe në atë kohë, ajo doli të ishte shtëpia më e shtrenjtë për shitje në botë.

9. Barbie MalibùMansion,
Los Angeles
Një shtëpi e frymëzuar nga vila BarbieQuesta, e ndërtuar dhe e dekoruar nga artisti i njohur Jonathan Adler, me rastin e ditëlindjes së 50-të të kukullës më të famshëm në botë. Përveç hyrjes dhe mobiljet që ta kujtojnë shtëpinë e Barbie-t, shumë punë është bërë jashtë saj. Vila mbikëqyr plazhin në Malibu me një nga pamjet më spektakolare e Kalifornisë.