Çfarë janë ethet tropikale?
Ethet tropikale (‘dengue fever’) paraqesin një sëmundje e cila shkaktohet nga një virus që bartet nga mushkonjat. Rastet e lehta zhvillohen me skuqje dhe simptoma të ngjashme me gripin....
21/02/2014
Çfarë janë ethet tropikale?
Ethet tropikale (‘dengue fever’) paraqesin një sëmundje e cila shkaktohet nga një virus që bartet nga mushkonjat. Rastet e lehta zhvillohen me skuqje dhe simptoma të ngjashme me gripin....
Kolla kronike dhe shkaktarët e saj
Kolla është një reagim normal i organizmit ndaj ngacmuesve të sistemit të frymëmarrjes. Kollitja largon grimcat e huaja, mukusin dhe ngacmues të tjerë, si pluhuri, nga fyti dhe i largon...
21/02/2014
Kolla kronike dhe shkaktarët e saj
Kolla është një reagim normal i organizmit ndaj ngacmuesve të sistemit të frymëmarrjes. Kollitja largon grimcat e huaja, mukusin dhe ngacmues të tjerë, si pluhuri, nga fyti dhe i largon...
Mëngjesi, vakt i rëndësishëm për shmangien e gripit
Mëngjesi në fakt është një vakt shumë i rëndësishëm për të pasur një jetë të shëndetshme, pasi na ofron përbërësit e nevojshëm dhe na jep energjinë e duhur për ta filluar...
21/02/2014
Mëngjesi, vakt i rëndësishëm për shmangien e gripit
Mëngjesi në fakt është një vakt shumë i rëndësishëm për të pasur një jetë të shëndetshme, pasi na ofron përbërësit e nevojshëm dhe na jep energjinë e duhur për ta filluar...
Rënia e dëgjimit. Shkaqet dhe parandalimi
Secili në jetën e përditshme mund të ballafaqohet me situata të tilla ku kuptimi i bisedave bëhet i vështirë, volumi i televizorit është i ulët apo raste të tjera. Jo gjithmone në...
19/02/2014
Rënia e dëgjimit. Shkaqet dhe parandalimi
Secili në jetën e përditshme mund të ballafaqohet me situata të tilla ku kuptimi i bisedave bëhet i vështirë, volumi i televizorit është i ulët apo raste të tjera. Jo gjithmone në...
Lëngu i shegës lufton stresin
Shkencëtarët e universitetit të Edimburgut kanë zbuluar se shega ndihmon për të luftuar stresin duke qenë një burim i pasur antioksidantësh. Nëse ju konsumoni 500 ml lëng shege çdo...
15/02/2014
Lëngu i shegës lufton stresin
Shkencëtarët e universitetit të Edimburgut kanë zbuluar se shega ndihmon për të luftuar stresin duke qenë një burim i pasur antioksidantësh. Nëse ju konsumoni 500 ml lëng shege çdo...
Çaji dhe vera e kuqe nxijnë dhëmbët
Nëse i shmangeni verës së kuqe dhe kënaqeni me  të bardhën për ta ndaluar nxirjen e  dhëmbëve, është koha për ta menduar një strategji tjetër. Një hulumtim i ri tregon se edhe vera e...
08/02/2014
Çaji dhe vera e kuqe nxijnë dhëmbët
Nëse i shmangeni verës së kuqe dhe kënaqeni me  të bardhën për ta ndaluar nxirjen e  dhëmbëve, është koha për ta menduar një strategji tjetër. Një hulumtim i ri tregon se edhe vera e...
10 vetitë e uthullës së mollës
Uthulla e mollës, e cila që nga lashtësia është përdorur për shërimin e sëmundjeve të ndryshme, ka gjetur një përdorim të madh edhe në ditët e sotme si një ilaç alternativ. Më...
07/02/2014
10 vetitë e uthullës së mollës
Uthulla e mollës, e cila që nga lashtësia është përdorur për shërimin e sëmundjeve të ndryshme, ka gjetur një përdorim të madh edhe në ditët e sotme si një ilaç alternativ. Më...
Anemia. Shkaqet dhe kurimi
Gjendjen shëndetësore në të cilën sasia e hemoglobinës në gjak  është nën vlerat normale ose kur ka më pak qeliza të kuqe të gjakut se normalisht ne do ta quajmë ndryshe edhe...
05/02/2014
Anemia. Shkaqet dhe kurimi
Gjendjen shëndetësore në të cilën sasia e hemoglobinës në gjak  është nën vlerat normale ose kur ka më pak qeliza të kuqe të gjakut se normalisht ne do ta quajmë ndryshe edhe...
7 ushqime që ulin nivelin e kolesterolit
E rëndësishme është që të konsumohen fruta dhe perime, sidomos në stinën e verës ku organizmi ka më shumë nevojë për produkte të pasura me ujë dhe lëngje.   Studimet e...
02/02/2014
7 ushqime që ulin nivelin e kolesterolit
E rëndësishme është që të konsumohen fruta dhe perime, sidomos në stinën e verës ku organizmi ka më shumë nevojë për produkte të pasura me ujë dhe lëngje.   Studimet e...