Karta e Adriatikut, Pence: Afrimi i Adriatikut me Atlantikun, e ardhme më e mirë për rajonin
  Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati, mori pjesë në Samitin e posaçëm të Kartës së Adriatikut që u mbajt më datë 2 gusht në kryeqytetin e Malit të Zi, Podgoricë, në...
03/08/2017
Karta e Adriatikut, Pence: Afrimi i Adriatikut me Atlantikun, e ardhme më e mirë për rajonin
  Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati, mori pjesë në Samitin e posaçëm të Kartës së Adriatikut që u mbajt më datë 2 gusht në kryeqytetin e Malit të Zi, Podgoricë, në...
Gjermani – Turqi: “Të kërcesh tango duhet të jesh në çift”
Peter Steudtner nuk kishte patur më parë, para se të arrestohej nga autoritetet turke, asnjë lidhje apo kontakt me Turqinë. Megjithkëtë ai është i akuzuar për lidhje me grupet terroriste...
22/07/2017
Gjermani – Turqi: “Të kërcesh tango duhet të jesh në çift”
Peter Steudtner nuk kishte patur më parë, para se të arrestohej nga autoritetet turke, asnjë lidhje apo kontakt me Turqinë. Megjithkëtë ai është i akuzuar për lidhje me grupet terroriste...
Europa – ende e paçliruar nga racizmi dhe antisemitizmi!
Midis europianëve, grekët janë ata që kanë qëndrimin më negativ ndaj hebrenjve, bën të ditur një studim i Pew Research Center. Sipas këtij studimi, i cili ka analizuar ndarjet...
21/07/2017
Europa – ende e paçliruar nga racizmi dhe antisemitizmi!
Midis europianëve, grekët janë ata që kanë qëndrimin më negativ ndaj hebrenjve, bën të ditur një studim i Pew Research Center. Sipas këtij studimi, i cili ka analizuar ndarjet...
Dy të vdekur dhe shumë të plagosur nga tërmeti që goditi brigjet greke dhe turke, Ambasada: Nuk ka shqiptarë të lënduar
Një tërmeti i fuqishëm me magnitutë 6,7 të shkallës Righter është regjistruar mbrëmjen e kaluar në detin Mesdhe duke shkaktuar dhe cunam. Tërmeti rrëzoi një ndërtesë mbi turistët...
21/07/2017
Dy të vdekur dhe shumë të plagosur nga tërmeti që goditi brigjet greke dhe turke, Ambasada: Nuk ka shqiptarë të lënduar
Një tërmeti i fuqishëm me magnitutë 6,7 të shkallës Righter është regjistruar mbrëmjen e kaluar në detin Mesdhe duke shkaktuar dhe cunam. Tërmeti rrëzoi një ndërtesë mbi turistët...
Greqi: Prifti vandalizon Monumentin e Holokaustit
Komuniteti hebraik grek ka shprehur ditët e fundit indinjatën e madhe për shkatërrimin vulgar të një Memoriali të Holokaustit nga ana e një prifti. Prifti Kleomenis, i cili bën pjesë...
20/07/2017
Greqi: Prifti vandalizon Monumentin e Holokaustit
Komuniteti hebraik grek ka shprehur ditët e fundit indinjatën e madhe për shkatërrimin vulgar të një Memoriali të Holokaustit nga ana e një prifti. Prifti Kleomenis, i cili bën pjesë...
Trump-Putin – Takim sekret në Hamburg?
Shumë tituj të gazetave të huaja i bënë bujë dje faktit se midis Presidentit amerikan Donald Trump dhe atij rus Vladimir Putin ka patur një takim të dytë jozyrtar, gjatë G-20 që u mbajt...
19/07/2017
Trump-Putin – Takim sekret në Hamburg?
Shumë tituj të gazetave të huaja i bënë bujë dje faktit se midis Presidentit amerikan Donald Trump dhe atij rus Vladimir Putin ka patur një takim të dytë jozyrtar, gjatë G-20 që u mbajt...
Indonezia ndalon me ligj grupet që kërkojnë kalifatin global
Rasti më i fundit, por jo i fundit, i tendencave për shtrirjen e një kalifati global është Indonezia. Qeveria e këtij vendi ka revokuar së fundmi statusin juridik të grupit islamik Hizbut...
19/07/2017
Indonezia ndalon me ligj grupet që kërkojnë kalifatin global
Rasti më i fundit, por jo i fundit, i tendencave për shtrirjen e një kalifati global është Indonezia. Qeveria e këtij vendi ka revokuar së fundmi statusin juridik të grupit islamik Hizbut...
Kryeministri izraelian Netanyahu viziton Hungarinë
Kryeministri izraelian Benjamin Netanyahu i cili mbërriti në Budapest ditën e djeshme, do të takohet sot me homologun e tij hungarez Viktor Orban dhe nesër edhe me udhëheqësit e tjerë të...
18/07/2017
Kryeministri izraelian Netanyahu viziton Hungarinë
Kryeministri izraelian Benjamin Netanyahu i cili mbërriti në Budapest ditën e djeshme, do të takohet sot me homologun e tij hungarez Viktor Orban dhe nesër edhe me udhëheqësit e tjerë të...
Jeruzalem – Masa të reja sigurie në Malin e Tempullit nga ana e Izraelit
Për herë të parë në këta dhjetra vjet ekzistence, Izraeli ka mbyllur vendin e shenjtë të njohur nga arabët si Sanktuari i Fismë dhe nga hebrenjtë si Mali i Tempullit, pasi të premten e...
18/07/2017
Jeruzalem – Masa të reja sigurie në Malin e Tempullit nga ana e Izraelit
Për herë të parë në këta dhjetra vjet ekzistence, Izraeli ka mbyllur vendin e shenjtë të njohur nga arabët si Sanktuari i Fismë dhe nga hebrenjtë si Mali i Tempullit, pasi të premten e...