Trump do të autorizojë publikimin e dosjeve sekrete për vrasjen e Kennedyt
Presidenti Donald Trump njoftoi se do të autorizojë bërjen publike të dokumenteve sekrete për vrasjen e Presidentit John F. Kennedy në vitin 1963. "Nëse nuk marr ndonjë informacion të ri,...
23/10/2017
Trump do të autorizojë publikimin e dosjeve sekrete për vrasjen e Kennedyt
Presidenti Donald Trump njoftoi se do të autorizojë bërjen publike të dokumenteve sekrete për vrasjen e Presidentit John F. Kennedy në vitin 1963. "Nëse nuk marr ndonjë informacion të ri,...
Madridi do të pezullojë autonominë e Katalonjës
Qeveria spanjolle paralajmëroi se të shtunën do të fillojë zbatimin e nenit 155 të kushtetutës, që i mundëson asaj pezullimin e autonomisë së Katalonjës. Zyra e kryeministrit spanjoll,...
20/10/2017
Madridi do të pezullojë autonominë e Katalonjës
Qeveria spanjolle paralajmëroi se të shtunën do të fillojë zbatimin e nenit 155 të kushtetutës, që i mundëson asaj pezullimin e autonomisë së Katalonjës. Zyra e kryeministrit spanjoll,...
Izraeli dhe SHBA tërhiqen nga UNESCO
Izraeli njoftoi tërheqjen nga UNESCO ashtu si dhe SHBA për shkak të pozicionimeve anti-izraeliane. “Kryeministri Benjamin Netanyahu i ka dhënë instruksione Ministrisë së Punëve të...
13/10/2017
Izraeli dhe SHBA tërhiqen nga UNESCO
Izraeli njoftoi tërheqjen nga UNESCO ashtu si dhe SHBA për shkak të pozicionimeve anti-izraeliane. “Kryeministri Benjamin Netanyahu i ka dhënë instruksione Ministrisë së Punëve të...
SHBA pezullon dhënien e vizave jo-emigruese në Turqi
Shtetet e Bashkuara kanë pezulluar përkohësisht të gjitha aplikimet për viza jo-emigrimi nga Turqia, njofton ambasada në Ankara. Deklarata e ambasadës amerikane sot thoshte se, “ngjarjet...
09/10/2017
SHBA pezullon dhënien e vizave jo-emigruese në Turqi
Shtetet e Bashkuara kanë pezulluar përkohësisht të gjitha aplikimet për viza jo-emigrimi nga Turqia, njofton ambasada në Ankara. Deklarata e ambasadës amerikane sot thoshte se, “ngjarjet...
Ndahet nga jeta albanologu Robert Elsie
  Albanologu kanadez Robert Elsie, ndërroi jetë në moshën 67 vjeçare. Robert Elsie lindi më 29 qershor 1950 në Vankuvër të Kanadasë. Në University of British Columbia, studioi...
02/10/2017
Ndahet nga jeta albanologu Robert Elsie
  Albanologu kanadez Robert Elsie, ndërroi jetë në moshën 67 vjeçare. Robert Elsie lindi më 29 qershor 1950 në Vankuvër të Kanadasë. Në University of British Columbia, studioi...
Merkel fiton mandatin e katërt
Kancelarja gjermane, Angela Merkel, është rizgjedhur për mandantin e katërt, derisa nacionalistët kanë shënuar rritje historike në zgjedhjet federale. Blloku konservator i Merkelit CDU/CSU...
25/09/2017
Merkel fiton mandatin e katërt
Kancelarja gjermane, Angela Merkel, është rizgjedhur për mandantin e katërt, derisa nacionalistët kanë shënuar rritje historike në zgjedhjet federale. Blloku konservator i Merkelit CDU/CSU...
Kosova pritet të hapë ambasadën në Emiratet e Bashkuara Arabe
Zëvendës-Kryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikes se Kosovës, Behgjet Pacolli, në kuadër të takime të tij në margjina të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme...
22/09/2017
Kosova pritet të hapë ambasadën në Emiratet e Bashkuara Arabe
Zëvendës-Kryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikes se Kosovës, Behgjet Pacolli, në kuadër të takime të tij në margjina të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme...
Përurohet sheshi “Skënderbej” në Shkup
Është përuruar në Komunën e Çairit në Shkup, sheshi “Skënderbej”, me koncertin e Orkestrës së Radio Televizionit Shqiptar. Kjo festë është pritur me interes të madh, ku të...
30/08/2017
Përurohet sheshi “Skënderbej” në Shkup
Është përuruar në Komunën e Çairit në Shkup, sheshi “Skënderbej”, me koncertin e Orkestrës së Radio Televizionit Shqiptar. Kjo festë është pritur me interes të madh, ku të...
NY Times  kundër Kryeministrit izraelian Benjamin Natanyahu
Ditët e fundit, testata e madhe amerikane NY Times ka ndërmarrë një sërë sulmesh të hapur e të drejtpërdrejtë ndaj kryeministrit izraelian Benjamin Netanyahu. Më i fundit, është...
10/08/2017
NY Times  kundër Kryeministrit izraelian Benjamin Natanyahu
Ditët e fundit, testata e madhe amerikane NY Times ka ndërmarrë një sërë sulmesh të hapur e të drejtpërdrejtë ndaj kryeministrit izraelian Benjamin Netanyahu. Më i fundit, është...